Anasayfa » Kaş Bölgesi
Kaş Bölgesi

Kaş Bölgesi

Likya bölgesinin küçük ama önemli liman kenti Kaş, antik kent Antiphellos’un en güzel kalıntılarından biri olan tiyatro ve kaya mezarları ile sokaklarındaki çok sayıdaki kafe, restoran ve eğlence merkeziyle renkli bir tatil yöresi.

Kaş, batıda Eşen Çayı ile Fethiye’ye, doğuda Demre’ye, kuzeyde Elmalı’ya komşu bir turizm cenneti. Akdeniz’de ise Meis Adası ile karşı karşıya bulunan Kaş, 70 km sahil uzunluğu ile ayrıcalıklı coğrafyasının tüm zenginliğini gözler önüne seriyor.

Kaş, çevresinde yer alan antik kalıntıları, Akdeniz derinliklerinin ipuçlarını taşıyan sualtı dalışları, doğa yürüyüşleri, yamaç paraşütü, değerli taşları andıran adalara yapılan Mavi Yolculuk ve tekne turları, leziz deniz ürünleri ve yöresel yemeklerden oluşan mönüsü ile, zenginlikleri saymakla bitmeyen düşsel bir mekan...

Kaş zengin tarihi yanında gün geçtikçe daha çok rağbet gören trekking, dağcılık, rafting gibi doğa etkinlikleri için de sayısız olanaklar sunuyor. Kaş'ın bir özelliği de bazı antik kalıntılara yaya olarak gidilebilmesi. Örneğin Kaş'a 12 km uzaklıktaki Phellos'a yürüyerek güzel bir gezi yapmak mümkün.

Denize kıvrım kıvrım uzanan bir yarımadanın içinde kalan koya kurulmuş belde, günümüzde tatilcilerin gözde merkezlerinin başında yer alıyor. İlçede tatil yapanların bir kısmı sahildeki kayalıklardan denize girerken, diğer bölümü teknelerle gün boyu süren Kekova turuna çıkıp değişik koylarda turkuvaz mavisi renkte, içilesi berraklıktaki sularda yüzüyor.

Antiphellos antik kenti üzerine kurulmuş olan Kaş’ta kentin içindeki tarihi kalıntılar gündelik hayatın bir parçası olmuş. Limana inerken, alışveriş merkezinin karşısında yer alan “lahit” turistlerin gözdesi. Kimse o lahti görmeden gitmiyor Kaş'tan. Likya tipi bu lahit, Kaş'ın adeta simgesi.

En önemli caddesi ise, Akdeniz mimarisi özelliklerini karakteristik biçimde yansıtan Uzunçarşı. Kaş’ta evlerin birçoğu ikamet amaçlı olarak kullanılıyor. Evlerin dış yüzeylerini kaplamış olan Akdeniz yöresine özgü begonviller de, Kaş denildiğinde ilk akla gelenlerden...

Antikçağda Kaş, Antiphellos olarak adlandırılmış. Meis adasını "göz"e benzeten Yunanlılar adaya en yakın kara uzantısını da "Kaş" olarak adlandırmışlar. Böylece yörenin adı ortaya çıkmış.

Vizeniz varsa, Meis adasına ulaşmanız sadece 20 dakika sürüyor. Meis adasında yaşayanların çoğu, az da olsa Türkçe konuşabiliyor. Antik çağdaki adı Megiste olan Meis, çok iyi korunmuş ve bakımlı bir turizm merkezi niteliğinde. Küçük bir havaalanı olan Meis'e, yurt dışından çok sayıda gelen var.

Kaş halkı geçimini yaz aylarında pansiyon, otel ve motel işletmeciliği ya da turizme yönelik diğer işletmeleri çalıştırarak sağlıyor. İlçe halkının çoğunun yayla köylerinde toprakları var. Ova ve yaylalarda yurdumuzun önemli yaş sebze, meyve ve çiçek üretimi yapılıyor. Kış aylarında da üretim seralarda yapılarak içte ve dışta pazarlanıyor. Yine yüksek ve dağlık yerlerde elma üretimi yaygın.

Kaş’ta hayat tüm yönleriyle sokakta akıyor. Dükkanının önüne attığı küçük hasır sandalyede gün boyu laflayan yöre esnafından evinin önünde göz nuru döktüğü yemenileri satmaya çalışan yaşlı teyzeye kadar hayat sokakla içiçe...

Arkeolojik buluntularla kanıtlanan Habesos adı, antik kentin en eski adı. Antik kent daha sonraları Antiphellos ismi ile anılmış. Karia ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan Antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanı. Anadolu seferi sırasında Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından alınan kent, İskender'in genç yaşta ölümünden sonra, Seleukoslar'la Ptolemaioslar arasında savaşlara neden olmuş.
Antiphellos, Roma Dönemi'nde önem kazanarak, Bizans Dönemi'nde piskoposluk merkezi olmuş. Bu dönemde Arap akınlarına uğramış, daha sonra da Anadolu Selçuklu topraklarına katılarak Andifli adını almış. Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılmasını takiben Tekeoğulları Beyliği yönetimi ele geçirmiş ve Osmanlı Devleti, kenti yeni bir ilçesi olarak, Yıldırım Beyazıt zamanında topraklarına katmış.

Doğa Yürüyüşü
Kaş, birbirine yakın Likya şehirlerini yürüyerek keşfetmek isteyenler için cazip güzergahlara sahip. Limanağzı, Gedife Tepesi, Phellos, Gökçeören, Asaz Dağı, Gömbe Yaylası alternatif yürüyüş parkurlarından.